Naczelny Wódz do dowódcy AK : Wobec sowieckiej polityki faktów dokonanych powstanie zbrojne byłoby pozbawione sensu politycznego
Depesza z dnia 28 lipca 1944 roku, której treść, decyzją prezydenta Władysława Raczkiewicza nie została przekazana do kraju. Dokument ten mógł mieć kluczowe znaczenie dla zapobiegnięcia wybuchowi powstania warszawskiego. W depeszy podkreślono, że zbrojne powstanie w obliczu sowieckiej polityki faktów dokonanych byłoby pozbawione politycznego sensu i prowadziłoby do niepotrzebnych ofiar. Podniesiono także konieczność obrony suwerenności Polski na zajętych terenach, co mogłoby sprowokować konflikty z każdą siłą naruszającą tę suwerenność. Depesza zawiera również refleksję nad niepowodzeniem wcześniejszych prób współpracy z ZSRR, co uwydatnia złe intencje Sowietów.

 

'"W obliczu sowieckiej polityki gwałtów i faktów dokonanych, powstanie zbrojne byłoby aktem pozbawionym politycznego sensu, mogącym ze sobą pociągnąć niepotrzebne ofiary. Jeśli celem powstania miałoby być opanowanie części terytorium Rzeczypospolitej, to należy zdawać sobie sprawę, że w tym wypadku zajdzie konieczność obrony suwerenności Polski na opanowanych obszarach w stosunku do każdego, to suwerenność tę gwałcić będzie. Rozumiecie, co oznaczałoby to w perspektywie, skoro eksperyment ujawniania się współpracy spełzł na niczym wobec złej woli Sowietów"

80 rocznica powstania warszawskiego

Drozdowski M. M. (1992) Generał Kazimierz Sosnkowski Naczelny Wódz wobec Powstania Warszawskiego.